نازل پاشش خطی (کارواشی) گروه صنعتی اسپاد فلو

flat fan nozzles

نازل پاشش خطی یا کارواشی، یکی از پرکاربردترین نوع از انواع اسپری نازل ها در صنایع است. الگوی پاشش مخصوص نازل خطی امکان تلفیق فشار و نیروی ضربه ای بالا با عرض مورد پوشش مناسبی را فراهم می آورد. به همین دلیل اسپری نازل های خطی برای کاربردهایی مانند شست و شو، پوسته زدایی، کف زدایی و … مطلوب هستند. از طرفی میزان دبی (نرخ جریان) و فشار عملکردی نازل های کارواشی با توجه به نوع طراحی اسپری نازل و سایز مختلف اریفیس (دهانه نازل) میتواند بسیار متغیر باشد.

افشانک های کارواشی اغلب از نوع هیدرولیکی (تک سیاله) هستند و فشار مورد نیاز آنها از طریق پمپ آب تامین میشود. اما مدل های اسپری نازل های خطی پنوماتیکی نیز ساخته شده است که بیشتر جهت پوشش دهی به کار میروند. جنس نازل خطی با توجه به محیط استفاده و فشار سیال تعیین میگردد. در مصارف معمولی جنس نازلها از فولاد یا برنج یا حتی پلاستیک است و در مصارف خاص از تیتانیوم، فسفر برنز، کاربید سیلیسیم و … استفاده میشود.

الگوی پاشش اسپری نازل خطی یا فلت فن (کارواشی):

اسپری نازل های صنعتی با الگوی پاشش خطی یا کارواشی جزو یکی از دسته های اصلی افشانک ها هستند. تفاوت اصلی نازل پاشش خطی با نازل پاشش مخروطی، ضربه و اثر بیشتر و سایز قطرات بزرگتر آن هاست. مهم ترین فاکتورهای اسپری نازل های خطی همانند نازل های مخروطی فشار، دبی، و زاویه پاشش است. بعد از این موارد میتوان جنس نازل، خواص شیمیایی سیال، وجود ذرات جامد، خوردگی و سایش احتمالی، شدت اثر مورد نیاز، و سایز قطرات سیال را نام برد. تفاوت و تغییر این پارامترها در اسپری نازل های خطی میتواند نوع کاربرد و صنعت مورد استفاده را معین کند.

عملکرد اسپری نازل های خطی یا فلت فن (flat fan spray nozzles) :

نحوه عملکرد نازل های فلت فن میتواند هم به صورت هیدرولیک و هم به صورت پنوماتیک باشد. در اسپری نازل های خطی پنوماتیک یا دو سیاله (ایر اتمایزر) نسبت به هیدرولیک یا تک سیاله، سایز قطرات کمتر، دبی اغلب پایینتر، ولی ضربه یا اثر نیز کمتر است. البته باید در نظر داشت که به کار بردن اسپری نازل های دو سیاله نیازمند تهیه و نصب تجهیزات بیشتر و افزایش هزینه اولیه میگردد، هرچند این هزینه در طی زمان جبران شده و توجیح اقتصادی نیز پیدا میکند.

اسپری نازل خطی کارواشی یا فلت فن

اسپری نازل های خطی (flat fan spray nozzles) برای مواردی مانند شست و شو و تمیزکاری (مخازن – کارواش – نوار نقاله ها)، پوشش دهی، پوسته زدایی، خنک کاری (نازل کولینگ تاور)، روانکاری، چربی زدایی و … کاربرد دارند. در اغلب این کاربردها از جنس های برنج و استیل 304 و 316 برای ساخت افشانک استفاده میشود ولی برای موارد فشار بالا مانند پوسته زدایی (descaling) تنها جنس هایی مقاوم در برابر سایش مثل تنگستن کارباید جوابگوی کار هستند.

خطوط تولید کارخانجات و واحدهای صنعتی معمولا از چند عدد اسپری نازل فلت فن که با فاصله های مشخص و با کمی زاویه نسبت به یکدیگر قرار گرفته اند استفاده میکنند. به این ترتیب یک مسیر کامل با میزان اسپری و الگوی پاشش یکنواخت تشکیل میشود.

کارفرمایان محترم در صورت تمایل به خرید اسپری نازل خطی، کارواشی یا فلت فن (flat fan nozzles) گروه صنعتی اسپادفلو میتوانند از لیست محصولات ما کد مورد نظر را خود را انتخاب کرده و به کارشناس های ما اطلاع دهند.همچنین میتوانید از برندهای معتبری مانند لخلر، پی ان آر، بیته، اسپریینگ سیستمز، ایکیوچی، تی جت، سفارش خود را به صورت سفارشی ثبت نمایید.